بیوتکنولوژیمولکولی

تلاش دانشمندان چینی برای تولید میمون های کلون شده

محققان علاقه مند به مکانیسم های اختلالات پیچیده انسانی مانند آلزایمر به زودی می توانند از طریق میمون های کلون شده و ژنوم ویرایش شده به نمایش این اختلالات، شرایط و بررسی آنها دسترسی داشته باشند.
دانشمندان در انستیتو علوم اعصاب در شانگهای گزارشی ارائه داده اند که از ویرایش ژنی برای غیر فعال کردن یک ژن در میمون های Macaque  که یک ژن حیاتی می باشد، برای چرخه ی خواب و بیداری آنها استفاده کرده اند. دانشمندان سپس یکی از آن میمون ها را کلون کردند تا پنج پستاندار با ژن های همسان تولید کنند.
برای اولین بار است که محققین یک میمون ویرایش ژنی شده را کلون کرده اند و اصول برنامه شان یعنی ساخت جمعیت همسان از لحاظ ژنتیکی را اثبات کرده اند که خودشان می گویند باعث انقلاب در تحقیقات زیست پزشکی می شود. برخی از محققین مرکز بین المللی برای تحقیقات مغز پستانداران هستند که هدفشان ساخت چنین جمعیت هایی است و در نوامبر از دولت کمک مالی دریافت کرده اند.
میشل لازار می گوید: این فرآیند یک ابزار تحقیقاتی است که کشف نشده است و ممکن است بسیاری از امکانات برای استفاده های نوآورانه وجود داشته باشد. میشل لازار در دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا ، بیماری های متابولیک را مطالعه می کند و می گوید: این مدل های میمون از بیماری ها مانند سندروم داسی شکل و یا cystic fibrosis، به طور شگفت انگیزی در راه درمان و معالجه ی این بیماری ها سودمند خواهد بود.
پستانداران بهترین حیوانات به عنوان مدل ، برای مطالعه ی عملکرد های پیچیده و اختلالات مغز در انسان هستند.
به گفته ی محقق علوم اعصاب Mu-ming Poo یکی از موسسین انجمن بین المللی علوم اعصاب شانگهای: محققین از سراسر دنیا ژنوم میمون را برای ایجاد مدل های بیماری ویرایش کرده اند. مانند: بیماری هانتینگتون و اختلالات سخت ایمنی.
گروهی از محققین موسسه شانگهای همچنین یک ژن در میمون که مرتبط با رفتار اتیسم می باشد را غیر فعال کرده اند.
اما پستانداران گران هستند، و بسیاری از مردم معترض به استفاده آنها در تحقیقات هستند. مزیت ساخت میمون های کلون شده این است که تعداد حیوانات لازم برای آزمایشات خاص را به راحتی افزایش می دهد مثل آزمایش تاثیر دارو.
محققین به بازه ی بزرگی از حیوانات برای تعیین تاثیراتی که می بینند نیاز دارند تا دریابند تاثیرات به دارو یا تنوع ژنتیکی چگونه است. استفاده از حیوانات یکسان از لحاظ ژنتیکی می توانند ابهامات را حذف کند.
Poo  برنامه دارد که مدل های بیماری های مغزی مانند: آلزایمر، پارکینسون، یک ناتوانی سخت ذهنی ژنتیکی به نام سندروم Angelman  و چندین اختلال ژنتیکی چشم را تولید کند.
Poo می گوید همانطور که علائم بیماری به آهستگی پدیدار می شود، بسیار مفید خواهد بود که حیواناتی برای دانشمندان باشند که بتوانند پیشرفت بیماری را بر روی آنها ببینند.
در طی چند سال آینده، Poo برنامه دارد تا با محققین بین المللی کار کند و همچنین مدل های پستاندار از اختلالات نقص متابولیک و سیستم ایمنی و سرطان را تولید کند که دانشمندان روی آنها بتوانند آزمایش کنند.
در اروپا و ایالات متحده ، تحقیقات روی پستانداران ( غیر از انسان ) با موانع ، هزینه ها و تضادهای اخلاقی رو بروست. اما در چین وضعیت متفاوت است. کشور از سال 2011 یک برنامه ی پنج ساله برای تولید مدل های پستاندار از بیماری ها داشته و به عنوان یک هدف ملی تلقی شده. وزارت علم نیز با اعطای 25 میلیون یوآن ( 9/3 میلیون دلار آمریکا ) به تحقیقات در سال 2014 از آنها حمایت کرد.

doi: 10.1038/d41586-019-00292-w

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا