بیوتکنولوژیبیولوژیدارویی
موضوعات داغ

تولید پروتئین های دارویی توسط حیوانات تراریخته

پروتئین ها در اکثر اتفاقات بیوشیمیایی که در همه موجودات زنده وجود دارند درگیر هستند. سنتز پروتئین توسط ژن ها هدایت می شود. تمام ژن ها دارای دو ناحیه عمده DNA هستند. ناحیه ای که حاوی پیام ژنتیکی مناسب (ناحیه کد گذاری) و پیش از آن یک ناحیه تنظیمی(“پروموتر”) قرار دارد و تعیین می کند که کدام یک از ارگان ها باید یک پروتئین متناظر را تولید کنند. تکنیک های مهندسی ژنتیک اجازه می دهد که ارتباط ناحیه کدینگ از یک ژن با منطقه تنظیم کننده از ژن دیگر برقرار شود. بیان این ژن های نوترکیب ممکن است در سلول های کشت شده، در حیوانات ترانس ژنیک یا در گیاهان به دست آید. این منجر به تولید پروتئین های مربوطه، از جمله پروتئین های دارویی می شود. شیر حیوانات تراریخته یک منبع بالقوه پروتئین های دارویی است.

برای رسیدن به این هدف، پروموتورها از ژنهای پروتئین شیر به قطعات DNA متشکل از ناحیه کدگذاری ژن های مورد نظر متصل می شوند. سپس پروتئین های مورد نظر از شیر گرفته می شود و خالص می شوند. دو پروتئین دارویی انسانی در بازار موجود است و حدود 20 پروژه در حال توسعه هستند. یکی از پروتئین های تولید شده در شیر، آنتی ترومبین III، یک ضد انعقاد است و دیگری، مهار کننده C1-esterase انسانی، ضد التهابی است.

چندین پروتئین انسانی در سفید تخم مرغ از جوجه های تراریخته تولید شده اند و یکی از آنها توسط سازمان داروی فدرال ایالات متحده تأیید شده است. این فرآیند نیز برای تغییر آنتی بادی در گاوها مورد استفاده قرار گرفته است. ژن هایی که برای آنتی بادی ها در گاو کد می شوند حذف شدند و با ژن های انسانی جایگزین شدند. این گاوها, توسط آنتی ژن های مختلف تحریک شده، سپس آنتی بادی های کاملا انسانی را در خونشان ترشح می کنند. آنتی بادی هایی از این گاوها قادر به کاهش اثرات ویروس ابولا در بیماران انسانی بوده و می توان با دستکاری های بیشتر امید به درمان بسیاری از بیماری ها داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا