بیولوژی
موضوعات داغ

ارتباط بین میکروب های روده و افسردگی تقویت شده اند

تنها ۱۰ سال پیش ایده ی اینکه میکروارگانیسم های درون معده انسانها ممکن است در مغز تاثیر بگذارد غالبا به عنوان یک ایده ی دور از ذهن و احمقانه کنار گذاشته میشداما دیگر همچین چیزی نیست

تنها ۱۰ سال پیش ایده ی اینکه میکروارگانیسم های درون معده انسانها ممکن است در مغز تاثیر بگذارد غالبا به عنوان یک ایده ی دور از ذهن و احمقانه کنار گذاشته میشداما دیگر همچین چیزی نیست،

ارتباط بین سیستم عصبی مرکزی و تریلیون باکتری در روده (میکروبیوتا) که در حال حاضر تمرکز اصلی پژوهش، منافع عمومی و مطبوعات است. اما این “ارتباط روده-مغز” چگونه کار می کند؟ مکانیسم هایی که میکروارگانیسم ها جنبه های عملکرد مغز مانند حافظه و رفتار اجتماعی را شکل می دهند و چگونگی آنها را در شرایطی مانند افسردگی و بیماری های نوروژنیک  موجب میشوند بسیار مهم و اغلب بحث برانگیز است. بخش عمده ای از آنچه تا کنون می دانیم بر اساس مطالعاتی است که ارتباطات بین باکتری های روده ای خاص، متابولیت ها و علائم عصبی آنها را نشان می دهد

اما این ارتباطات علت و معلول نیست،مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شده است قابل استناد برای انسان ها نیست. زیرا دقیقا به صفات و رفتار انسان نمی پردازد.

مطالعات انسانی محدود شده است : این مطالعات بر روی تعداد کمی از افراد انجام شده است که البته غیر قابل کنترل برای عادت های غلط انسان ها مانند  رژیم های غیر معمول، مصرف آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد افسردگی میباشند که می توانند بر میکروبیوتا تاثیر بگذارند.

محققان توالی DNA را برای تجزیه و تحلیل میکروبیوتا در مدفوع بیش از 1000 نفر که در پروژه Flora Flutter بلژیکی ثبت نام کرده اند، مورد استفاده قرار دادند. سپس تیم با همکاری افراد, کیفیت زندگی و بروز افسردگی با استفاده از گزارش های خود و تشخیص پزشکان، ارتباطات مختلفی با گونه های میکروبی بدست آوردند. محققان این یافته ها را در یک گروه مستقل از 1063 فرد در پروژه زندگی در هلند تأیید کردند. در نهایت، آنها توانایی میکروبیوتا را برای تولید مولکول هایی که می توانند با سیستم عصبی انسان ارتباط برقرار کنند یافتند.

محققان دریافتند که دو گروه باکتری، Coprococcus  و Dialister  در افرادی که افسردگی دارند، کاهش می یابد. و آنها بین کیفیت زندگی و قابلیت بالقوه میکروبیم روده که سبب افزایش تولید سنتز  دوپامین انتقال دهنده عصبی، یعنی 3،4-دی هیدروکسی فنیل استیک اسید, یک رابطه مثبت را یافتند. برخی از نتایج موثق نشان داده است که میکروبیای یک فرد می تواند بر سلامت روانی آن تأثیر بگذارد.

این تحقیقات همواره مورد بحث واقع میشوند تا به نتیجه برسدند، محققان می دانند که میکروبیوتا روده می تواند تولید انتقال دهنده های عصبی و مولکول های عصبی  مانند سروتونین، GABA  و دوپامین را تحریک و تولید کنند و این ترکیبات می توانند رشد باکتری را تغییر دهند. اکنون چالش این است که ببینیم که چطور این مولکول های مشتق شده از میکروب می توانند با سیستم عصبی مرکزی انسان ارتباط برقرار کنند؟ و این که آیا رفتار فرد خطر بیماری را تغییر می دهد یا خیر؟ حداقل در حال حاضر، پاسخ دادن به این سوالات یک جستجوی عاقلانه است، نه یک ایده احمقانه.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا